Araştırma Laboratuar Adı:

1) Esnek İmalat Sistemleri (FMS) Laboratuarı

Laboratuar Hakkında Bilgi

Bu laboratuarda bulunan esnek imalat sistemi temel olarak üç elemandan oluşmaktadır:

Görüntü işleme sistemi: Bant üzerinde gelen parçanın bu istasyonda görüntüsü alınarak, parçanın uygun olup olmadığı bilgisi robota gönderilerek işlem gerçekleşmiş olur.

Konveyör sistemi: Toplam olarak 6 istasyondan oluşmakta olup 2 istasyon aktif olarak kullanılmaktadır. Konveyör DC motorlarla tahrik edilmekte olup, parçalar bant üzerine yerleştirilen aparatlarla taşınmaktadır.

Robot manipülatör sistemi: Robot 5 serbestlik dereceli olup, servo tipi motorlarla tahrik edilmektedir. Çok hassas bir yapıya sahip robot manipülatörün taşıma kapasitesi 2 kg’dır. Parçaları tutmada kullanılan tutucu ise pnömatik tahrikli ve aç-kapa özelliğindedir.

   

 

Araştırma Laboratuar Adı:

2) Dr. Mehmet Altuner Mekatronik Sistemler Laboratuvarı

Laboratuar Hakkında Bilgi

 • Kuka Arc 6 – Ark Kaynağı Robotu
 • Motoman Robot Kol
 • Malzeme Test ve Ölçüm İş Hücresi Deney Seti
 • 3 Akslı Kol İşlem Hücresi Modülü
 • Üçlü Su Tankı Deney Seti
 • Taşıtlarda Hız Kontrol Deney Seti
 • Hava Akımı ve Isı Kontrol Seti
 • Manyetik Süspansiyon Deney Sistemi

   

   

 

 

Araştırma Laboratuar Adı:

3) El-Cezeri Robotik Sistemler Laboratuvarı

Laboratuar Hakkında Bilgi

 Laboratuvar eğitim amaçlı 2 adet Robonova insansı robot, 10 adet mikrodenetleyici kontrollü tekerlekli mobil robot, 2 adet Robotino tekerlekli mobil robot ve bir adet platformdan oluşmaktadır. Platform farklı renkteki engellerden oluşmaktadır.

  

 

Araştırma Laboratuar Adı:

4) Mikrodenetleyici Laboratuarı

Laboratuar Hakkında Bilgi

Bu laboratuarda bulunan deney setleri genel olarak öğrencilerin temel elektronik ve dijital elektronik devreler hakkında uygulama yapması amacı ile hazırlanmıştır. Bu setlerin yanında laboratuarda gerekebilecek osiloskop, avometre, güç kaynağı gibi çeşitli cihazların bulunduğu 12 adet masa bulunmaktadır.

Ayrıca laboratuarda dijital bir mİkrodenetleyici elemanı olan PIC elemanının programlanması ve programının çalıştırılması için kullanılan kartlar bulunmaktadır. Üzerinde ki giriş ve çıkış elemanlar vasıtası ile uygulamaya geçirilecek program, kartlar üzerinde simüle edilebilmektedir. Kart bilgisayardan kontrol edilebilme özelliğine sahiptir. Üzerindeki LCD ekran ve LED gibi elemanlarla diğer cihazların kontrolünü görsel olarak gerçekleştirebilmektedir.

   

 

Araştırma Laboratuar Adı:

5) PLC Laboratuarı

Laboratuar Hakkında Bilgi

PLC programlaması ve yapılan programların çalıştırılması amacı ile kurulmuş bir laboratuardır. PLC Deney Setleri üzerinde Simülasyon alanı bulunmaktadır ve üzerinde 11 deney yapılabilmektedir. Set içerisinde yapılacak simülasyonlar ile ilgili Türkçe deney kitapları da bulunmaktadır. Şablonlar PVC kırılmaz malzemeden yapılmış olup üstünde şemaları bulunmaktadır.

 • Simüle edilebilen programlar:
 • Trafik ışıkları programlanması ve simülasyonu
 • Otomatik kapı programlanması ve simülasyonu
 • Yol trafik ikaz ışıklandırılması programı
 • Pompa kontrol simülasyonu
 • Montaj bandı programlanması           
 • Silo kontrol ve programının simülasyonu
 • Pres makinesi simülasyonu
 • Elektrik makinesi yol verme programı ve simülasyonu

   

 

 

Araştırma Laboratuar Adı:

6) Hidrolik ve Pnömatik Sistemler Laboratuarı

Laboratuar Hakkında Bilgi

Temel hidrolik, temel pnömatik, elektrohidrolik, elektropnömatik sistem elemanları ve devre kurulumu için üç adet çift yönlü montaj paneli bulunmaktadır.  Ayrıca, servopnömatik sistem mevcuttur. Bunlara ilaveten hidrolik direksiyon ve hidrolik fren eğitim setleri ile hidrolik elemanların çalışmasının gözlemlenmesine fırsat veren şeffaf hidrolik eğitim seti mevcuttur. 

   

 

Araştırma Laboratuar Adı:

7) Titreşim ve Gürültü Ölçüm/Analiz Laboratuarı

Laboratuar Hakkında Bilgi

 

5 kanallı titreşim analizörü, 5 adet tek eksenli ivmeölçer, bir adet üç eksenli ivmeölçer, 2 adet mikrofon ve önyükselticisi, ivmeölçer kalibratörü.

Detaylı bilgi için tıklayınız...

 

Araştırma Laboratuar Adı:

8) Tasarım ve İmalat Laboratuvarı

Laboratuar Hakkında Bilgi

Laboratuvarda,  Fanuc işletim sistemine sahip, 2 eksenli CNC Torna tezgâhının yanı sıra 1 adet sütunlu elektronik matkap tezgâhı bulunmaktadır. CNC torna tezgâhı 10 adet takım bağlanabilen tarete sahiptir. 2 adet kaynak makinesi ve çeşitli takımlar ile uzunluk ölçüm aletleri bulunmaktadır.

   

   

 

Araştırma Laboratuar Adı:

9) Akışkan Sistemler Laboratuvarı

Laboratuar Hakkında Bilgi

Laboratuvarda,  PID kontrol sistemine sahip akışkan deney setleri bulunmaktadır. Akışkan sistemlerin kontrolüne yönelik deney setleri şu şekildedir:

 • Basınç Kayıpları Eğitim Seti
 • Basınç Kontrol Eğitim Seti
 • Akış Kontrol Eğitim Seti
 • Seviye Kontrol Eğitim Seti

      

 

10) Yüksek Lisans ve Datashow Sınıfları

Yüksek lisans sınıfı ve iki datashow salonumuz, konuların görsel tabanlı daha verimli aktarılması için akıllı tahta uygulaması ile donatılmıştır.

   

 

11) Bilgisayar Laboratuvarı

Laboratuvarda, son teknoloji ürünü olan, hızlı ve çok iyi performanslı 30 adet bilgisayar mevcut olup, mekatronik sistemlerin simülasyonunda kullanılacak yazılımlarla yüklenmiştir. Ayrıca bu laboratuarda; konuların görsel tabanlı daha verimli aktarılması için akıllı tahta uygulaması mevcuttur.