ERCİYES ÜNİVERSİTESİ- DEBRECEN ÜNİVERSİTESİ ARASINDAKİ KÖPRÜ

PROJE 777

Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin YILDIRIM ve Debrecen Üniversitesi, Elektronik-Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Husi GEZA öncülüğünde gerçekleştirilen, protokol çerçevesinde bu yıl ikincisi düzenlenen, “PROJE 777”, kapsamında, 1-8 Haziran 2012 tarihinde, Macaristan-Debrecen Üniversitesinden, 7 seçkin öğrencinin katılımı ile 7 gün olarak gerçekleştirildi. Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü ve Debrecen Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü tarafından organize edilen, teknik ve sosyal içerikli olarak gerçekleştirilen proje Kayseri ’de yapıldı.

 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin KELEŞTEMUR, öğrencileri kabul ederek, bu tür etkinliğin üniversitemizin tanıtımında çok önemli olduğunu ve artarak devam etmesi dileklerinde bulundular.  Üniversitemiz rektörü sayın Prof. Dr. H. Fahrettin KELEŞTİMUR’un Kayseri ve üniversitemiz hakkında verdikleri bilgilerden sonra, rektörümüzün misafirperverliğinden ve kendilerini kabul ettiklerinden kolayı çok memnun kaldıklarını beyan ederek, kendilerini Debrecen Üniversitesinde 11-12 Ekim 2013 tarihinde yapılacak, konferansa davetli konuşmacı olarak katılmalarını istediler.

Projeye katılan Debrecen Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Mekatronik Bölümü öğrencileri,  konusunda uzman bölümümüz öğretim elemanı Yrd. Doç. Dr. Muzaffer KANAAN’dan  dünyada son teknolojik gelişmeler ve mekatroniğin yeri konulu eğitim aldılar. Kayserinin sanayi kuruluşlarından birisi olan Merkez Çelik Firması’na teknik gezi düzenlenerek, firma yetkilisi sayın Elektronik Mühendisi İsmet İLBASMIŞ’tan,  fabrikada mevcut Mekatronik sistemler hakkında detaylı bilgi aldılar. Ayrıca, Erciyes Üniversitesinin adı ve sembolü olan Erciyes dağına ve Nevşehir-Kapodokya ‘ya da, tanıtım gezileri yapıldı. Bu işbirliği çerçevesinde eğitim programına katılan öğrencilere sertifika verildi. Proje çalışmalarını tamamlayarak Debrecen’e dönen,  Debrecen Üniversitesi öğrencileri, çalışmaların son derece verimli geçtiğini belirterek, Erciyes Üniversitesi ile Debrecen Üniversitesi arkasında atılan eğitim köprüsünün güçlendirilerek daha da geliştirilmesi dileğinde bulundu.

Bölüm başkanı Prof. Dr. Şahin YILDIRIM “öğrencilerin ilk defa geldikleri üniversitemize kampus yapısı, gelişmişlik, çok ilgiden ve misafirperverlikten dolayı hayran kaldıklarını, ayrılmak istemediklerini, Ersamus kapsamında Lisans ve Lisans üstü eğitim için Erciyes üniversitesini tercih edeceklerini” vurguladı.