Bölüm Hakkında

Mekatronik, en basit anlatımıyla; makine, elektronik ve yazılım kombinasyonundan oluşan sistemler ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Mekanik, elektronik, kontrol ve bilgisayar sistemlerinin sinerjik bir kombinasyonu olan mekatronik, işlevleri mekanik, elektronik, bilgisayar ve yazılım teknolojisinin entegrasyonuna dayanan ve gelişmiş ürün, işlem ve sistemleri kurmak için kullanılan ürünlerin dizaynı ile ilgilenen disiplinler arası bir mühendislik dalıdır.

Bölümümüz 2005 yılında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 1651 sayılı ve 16.05.2005 tarihli yazısı ile kurulmuştur. Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü diplomasına sahip, yukarıda değinilen çok yönlü, tümleşik bilgi ve kavramlarla donatılmış bir öğrenci, bilgisayarların bütünleştirdiği üretim sistemleriyle iş gören yüksek teknolojili firmalarda da, ileri otomasyon ürünlerini geliştiren ve kullanan araştırma merkezlerinde de iş bulabilme ayrıcalığına sahip olacaktır.

Bölümümüz 2009 - 2010 eğitim öğretim yılında örgün öğretime 40 adet ve ikinci öğretime 40 adet, fakültenin tercihinde en yüksek puanlı öğrencilerini alarak eğitime başlamıştır. Bununla birlikte yaklaşık 1.400.000 TL'lik DPT destekli proje ile en son teknolojik eğitim setlerinden oluşan laboratuvarlarını aktif hale getirmiştir. Fakültemize 2009 yılında ek olarak yapılan binasına taşınarak daha nezih bir ortamda; 7 derslikli ve 10 laboratuvarlı bir bölüm haline gelmiştir. Her geçen yıl Üniversite - Sanayi İşbirliği ilişkilerini teknik gezilerle ve sanayiden mühendisleri davetle artırmaktadır. Diğer taraftan; Macaristan Debrecen Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü ile çift diploma ve her yıl 10 - 15 günlük yaz kursları anlaşmaları imzalanmıştır.