Neden Bölümümüz?

1 - 21. yüzyılın AR - GE yönünden en popüler ve teknolojik ilerlemeye en iyi düzeyde uyum sağlayan ve Laboratuarlar, derslikler altyapısı, genç dinamik ve AR - GE'ye çok önem veren öğretim elemanları yeterliliği açısından ülke genelinde ilk sırada yer alan bir bölüm.

2 - Öğrencilerine, seçkin kurumlara düzenlenen teknik gezilerle (Proje 777), davetli konuşmacılarla, AR - GE projeleriyle, girişimcilik ve özgüveni en iyi düzeyde kazandıran, bunu kendisine ilke edinen bir bölüm.

3 - Özellikle bayan öğrencilerin de tercih edebileceği, fakülte genelinde en yüksek taban puanlı başarılı öğrencileri istihdam eden, öğrenci kontenjanı en az olan bir bölüm.

4 - Ulusal ve uluslararası düzeyde bir çok üniversite arasında proje, öğrenci değişimi (ERASMUS), çift diploma ve teknolojik kazanımlar açısından öncü olan bir bölüm.

5 - Günümüz mekatronik sistemler teknolojisinde; robotik sistemler ve kontrolü, otomasyon sistemler ve tasarımı, analizi ve kontrolü, lojik devreler ve analizi, sistem tasarımı ve kontrolü konularında uzman bir donanıma sahip mühendisler yetiştiren bir bölüm.

6 - Farklı Bilim / Anabilim Dalları ile mukayese edildiğinde; isimlerinin cazip olmasına rağmen, henüz staj yapılabilecek kurumların belirlenmemiş, mezun olunca nerelerde iş istihdamı belirgin olmayan bölümlerin dezavantajları yanında, yaklaşık 20 firma ile birebir irtibata geçilerek staj kontenjanları belirleyen, birçok firmadan iş görüşmesi için davet ve talep yazısı alan, Üniversite - Sanayi işbirliğini projelerle en iyi düzeyde tutan bir bölüm.

7 - Öğrencilerin 5 yıllık eğitimleri (ingilizce hazırlık + 4 sene) süresinde konaklama ve ulaşım konularında herhangi bir sıkıntı yaşamayacakları, gelişmiş ve modern bir şehrin avantajlarını kullanan bir bölüm.

8 - Uzun süren kayak sezonu ve uzun kayak pistleri ile Türkiye'nin en büyük kayak tesislerinden birisi olan Erciyes Dağı Kayak Merkezinde, sucuk partileriyle, eğitimin yanı sıra sosyal aktivitelere de iştirak edebilecekleri bir bölüm.

9 - Mekatronik Mühendisi olarak mezun olunduğunda, diğer Bilim / Anabilim Dallarındaki bölümlere göre iş istihdamı yüksek olan; makine, elektrik - elektronik, savunma sanayi, havacılık ve uzay teknolojileri, tekstil, otomotiv, otomasyon, mobilya alanında üretim yapan sektörlerde istihdam edilebilecek bir bölüm.

10 - 2012 - 2013 eğitim öğretim döneminde ilk mezunlarını veren, öğrencilik döneminde de çok seçkin firmalarda %100 iş istihdamı sağlamış bir bölüm.

Daha geniş kapsamlı ve aktivite bilgileri için lütfen http://mekatronik.erciyes.edu.tr adresini ziyaret ediniz. ÇAĞIMIZIN MESLEĞİ OLAN MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİNİN BİRİNCİ TERCİHİNİZ OLMASI DİLEĞİYLE...


Prof. Dr. Şahin YILDIRIM
Bölüm Başkanı