Sıkça Sorulan Sorular

1) Mekatronik nedir?

Mekatronik, Makina, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar anabilim dallarının kombinasyonu olan bir anabilim dalıdır.

2) Mekatroniğin avantajı nedir?

Mekatronik, klasik sistemlere göre disiplinler arası bir bilim dalı olduğundan; ileri teknolojik, robotik, otomasyon, görüntü işleme ve kontrol dallarıyla ilgilidir.

3) Mekatronik Mühendisliği okumanın avantajı nedir?

Mekatronik Mühendisliği bölümünde okuyan öğrenci, Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde verilen; kontrol, robotik, tasarım, makine teorisi, lojik vb. temel dersleri göreceğinden; makina, elektrik-elektronik konusunda çok iyi teorik ve uygulama birikimine sahip olması, bir çok sektörde, Makine, Elektrik-Elektronik Mühendisi tercihine göre ön plana çıkaracaktır.

4) Mekatronik Mühendisi ne tür alanlarda iş bulabilir?

Mekatronik Mühendisi, otomotiv sektöründe, otomasyona yönelik sektörde, tasarım ve üretime yönelik sektörlerde geniş alanda iş bulabilecektir. Örneğin;

Boydak Holding Grubu

Renault

Tofaş

MAN

Arçelik

Vestel

TUSAŞ

ASELSAN

TAİ

TEKNODROM

Kale-Altınay

Zorlu Enerji

Durmazlar

Hava İkmal Bakım Merkezi

Anatamir Fabrikası

SANKO HOLDİNG

MERCEDES A.Ş.

gibi seçkin sektörlerde iş alanı imkanı vardır.

5) Bölümümüzün ülkemizde Mekatronik Mühendisliği bölümleri arasında konumu nedir?

Bölümümüz yaklaşık 5 yıllık bir süreçte, toplam 3 adet DPT, Tübitak, BAB projeleri ile, altyapı teşkil eden ileri teknolojik laboratuvarları aktif hale getirmiştir. Öğretim elemanı kadrosu Makina, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim elemanlarının desteği ile çok iyi düzeydedir.

Bölüm öğretim elemanlarının, bilimsel Araştırma Geliştirme çalışmaları çok iyi konumdadır. 2009-2010 yılında 6-7 laboratuvar ve 7 derslikle fakültenin en iyi konumunda bölümlerindendir. Türkiye genelinde, devlet üniversiteleri arasında alt yapı ve öğretim kadrosu açısından ilk sırada denilebilir.